Eğer kullanmakta olduğunuz maddeye karşı aşırı bir istek duyuyorsanız, o madde sizi peşinden koşturuyorsa ve birtakım değerlerinizin ve sevdiklerinizin önüne geçmeye başladıysa artık siz bir bağımlısınız demektir.

 

BAĞIMLI MIYIM?

Eğer kullanmakta olduğunuz maddeye karşı aşırı bir istek duyuyorsanız, o madde sizi peşinden koşturuyorsa ve birtakım değerlerinizin ve sevdiklerinizin önüne geçmeye başladıysa artık siz bir bağımlısınız demektir. 

Bağımlılık aynı zamanda kişinin özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelir. Ne garip bir tezattır ki aileye, topluma, okula karşı koyarak özgürleşme için alınan madde, aslında o kişinin özgürlüğünü elinden alan en önemli faktör haline gelir. İnsan hayatı boyunca bir aileye, gruba, topluluğa dahil olmak bir anlamda bağımlı olmak ister. İnsanın yapısında olan bu özellik doğruya, güzele faydalı olana yönlendirildiği takdirde bizi mutluluğa götürecek bir unsur olur. Bağlanma ihtiyacının sizi toplumdan kopartacak, ailenizle varolan ilişkilerinize zarar verecek bir maddeye yönlendirilmesi sizi güzel hatıralarla dolu bir yaşantıdan mahrum bırakacaktır.

Kısacası; eğer bağlanacaksanız hayata bağlanın !

 

 KİM ALIŞTIRIR?

Sizi madde bağımlılığına alıştırmak isteyen kişi tanıdığınız bildiğiniz bir kişi olabileceği gibi ilk defa gördüğünüz bir şahısta olabilir. Kendisinden sigara talep ettiğinizde "Sana daha iyi bir sigara vereyim mi ?" diye sorulan sorunun ardındaki kişi en yakın arkadaşınız olabilir. Veya yabancısı olduğunuz bir semtte bir kahvehanede otururken yanınıza oturarak sizinle tanışma gayretinde olan kişi bir uyuşturucu satıcısı olabilir

Okul çevrelerinde teneffüs aralarında veya okul çıkışlarında da satıcılara rastlamak mümkündür. Ve belki de bu tiplerin en tehlikelisi iyi tanıdığınızı sandığınız bir arkadaşınız olabilir. Bu arkadaşınız bazen elindeki maddeyi istemediği halde satmaya çalışabilir. Çünkü onun için önemli olan artık siz değilsinizdir. Önemli olan girdiği çarkın dönmesi, para temin etmesi ve ihtiyaç duyduğu maddeyi alabilmesidir. Bunun için parasını, namusunu gözden çıkarabileceği gibi sizi de gözden çıkarabilir.

 

Bu tiplerin başlıca taktikleri şunlardır; 

Yağcılık : Sen gidince buranın tadı tuzu kaçar

Yalnız Bırakma : Eğer gidersen bir daha yüzüne bakmam

Yalvarma - Acındırma : Ne olur hatırım için bir kez, beni kırma, ölümü öp! Bir kereden bir şey olmaz! Beğenmezsen bir daha kullanmazsın. 

Tehdit : Kesinlikle seni bırakmayız 

Ödül Vaat Etme : Bak bunu yaparsan seni o kızla/erkekle tanıştıracağım

Aşağılama : Hadi süt çocuğu sende, yuh sana! Küçücük bu maddeden mi korkuyorsun?

Unutmayınız ki, bu yöntemlerle sizleri istemediğiniz şeyleri yaptırmaya zorlayan

kişilere karşı kendinizi ortaya koyarak ve HAYIR diyerek diğer insanlardan saygı görebilirsiniz. Aksi takdirde kişiliğinizden ödün vererek sessiz kalmanız ve inisiyatifi başkalarına bırakmanız kaçınılmaz son olacaktır.

Mutlu bir hayatın yolu doğru olmaktan ve doğru olan kişilerle bir arada bulunmaktan geçer. Bağımlılık yapıcı maddeler çözüm değil, çözümsüzlük üretir.

 

TEK YOL HAYIR! DEMEK

 

ARKADAŞINIZ GERÇEK DOSTUNUZ MU?

Gençlik döneminde bireyin ailesinden çok birşeyleri paylaştığı sosyal çevresini arkadaşları oluşturur. Ergenlik döneminin getirdiği duygular kişiyi aileden çok arkadaş çevresi ile vakit geçirmeye iter. Kendi yaş grubuyla aşağı yukarı aynı hissiyatı taşıdığından onlara yakınlaşır ve güven duyar. 

Bu yüzden olumlu veya olumsuz alışkanlıklar genellikle ilk gençlik dönemindeki arkadaş çevresinden elde edilir. Arakadaş çevresi oluştururken sizin iyiliğinizi isteyen, zarar görmenizi istemeyen kişilerle dostluk kurmanızda fayda bulunmaktadır. Bu yüzden çevrenizde birçok arkadaşınız bulunabilir. Ama "dost" olarak nitelendireceğiniz ve daha yakın olup daha fazla şeyi paylaştığınız kişileri özenle seçmeniz gerekiyor.

Uyuşturucu bağımlılarının birçoğu yakın arkadaş çevresiyle birlikte bulundukları parti, cafe, bar ortamlarında ilk defa madde deneyiminde bulunduklarını ifade ediyorlar. Çünkü samimi bir havada aslında hayatınızı karartacak bir madde teklif edildiğinde reddetmek zor gelmektedir. "Biz de kullanıyoruz" , "bir şey olmaz" , "bir kere dene" cümleleriyle ikna edilerek karanlık bir dünyanın kapısı aralanmaktadır. Ayrıca madde bağımlıları, madde temini için her yolu mübah görmektedirler. Sizin de bağımlı olmanız onlara ayrı bir kaynak açacaktır.

 

PEKİ BEN NE YAPMALIYIM?

Genellikle "Ne Yapmalıyım ?" sorusu çevresinde kullanmaya davet edilen veya zorlanan, bir defa kullanmış ve bocalayan veya artık bağımlı hale gelmiş kişiler tarafından sorulmaktadır. Her 3 durumda da yapılması gerekenler farklılık göstermektedir.

 

1. Çevreniz Tarafından Madde Kullanmaya Davet Ediliyorsanız veya Zorlanıyorsanız!

Sizi bu maddeyi kullanmaya itenlerden öncelikle uzaklaşmanız gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar aynı ortamları paylaşmayın, uzak durun. Bu kişilerle birlikte olmaya mecbur kaldığınız ortamlarda (okul gibi) yanınızda sizin gibi düşünen bir başka kişiyi daha yanınızda bulundurun. Eğer bu kişiler sizi tehdit ve darp yoluyla madde almaya zorluyorlar en yakın kolluk birimine ulaşıp yardım istemeniz hayati önem taşır. 

2. Bir Defa Kullandıysanız !

Bir partide, arkadaş grubunun içerisinde veya bir sokak satıcısının aldatmasıyla herhangi bir bağımlılık maddesinin ilk defa kullanmışsanız size profesyonel destek verecek birisiyle temasa geçmenizde fayda bulunmaktadır.

3. Bağımlı İseniz !

Sürekli olarak madde kullanıyorsanız size profesyonel destek verecek birisiyle temasa geçmenizde fayda bulunmaktadır.  AMATEM`lere veya AMATEM bulunmayan yerlerde Devlet Hastanelerine de başvurabilirsiniz..

 

Mustafa Yücel

Bağımlılık Danışmanı ve

Narkotik Uzmanı

 

10.06.2015

İzmir