Okullarda tatil sürecine girildiği günlerde öğrenciler kendi aralarında gruplar halinde “Yıl sonu veya  mezuniyet partileri” adı altında eğlenceler organize ediyorlar. Ailelerin düzenlenecek bu tür partilere çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

MEZUNİYET PARTİLERİ KABUS OLMASIN!

Okullarda  tatil sürecine girildiği bu günlerde öğrenciler kendi aralarında gruplar halinde  “yıl sonu veya mezuniyet partileri” adı altında eğlenceler organize ediyorlar. Ailelerin düzenlenecek bu tür partilere çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu tür etkinliklerin  ebeveyn, öğretmen ve okul idaresinin kontrolü dışında olması durumunda gençlerimizin sigara, alkol, uyuşturucu madde vb kötü alışkanlıkların pençesine düşme ihtimalleri de yüksektir.

Sevgili gençler;

Kötü alışkanlıklara başlamada en büyük tehlike; sokakta hiç tanımadığınız, ilk kez gördüğünüz birisinden gelmez. Hep tanıdık bir simadan yani ARKADAŞ’tan gelmektedir. Polislik mesleğim gereği bugüne kadar binlerce uyuşturucu madde bağımlısı ile görüştüm. Bunların hiçbirisi bana şunu söylemedi. “Polis abi, ben evime gidiyordum, okuluma gidiyordum, sokakta, caddede, parkta… hiç tanımadığım birileri bana zorla uyuşturucu madde verdi, tehdit ederek bana maddeyi kullandırdı, bu yüzden bağımlı oldum” diyen hiçbir bağımlıya rastlamadım. Hep kendi elimizle alıp kullanıyoruz. En büyük tuzak “bir kereden bir şey olmaz!" “Bak ben kullanıyorum, bana bir şey oldu mu?” “Ölümü öp”, “Bir kere dene”, “Bak bu ötekiler gibi değil, hem bu bağımlılık yapmıyor” “Tadı hoşuna gitmezse bir daha kullanmazsın”, “Küserim”. “Sen ne biçim erkeksin/kızsın”. “Süt çocuğu musun?” “Büyüdün oğlum büyüdün” “Çocuk değilsin.” gibi ifadeler ve telkinler karşısında genç bireyler dışlanma, arkadaş grubuna dahil olma veya özentiyle bir kereden bir şey olmaz düşüncesiyle ilk defa madde kullanma riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar.

Bu nedenle; alkol ve sigaranın rahatlıkla tüketildiği  otel, bar, disko, müzikhol gibi içkili yerlerde düzenlenen mezuniyet törenleri ortam itibariyle gençler için alkol ve sigaraya başlamada büyük risk oluşturmaktadır. Bu yüzden alkollü ortamlarda düzenlenecek eğlencelerin sonu iyi bitmeyebilir. 

 

EVDE BAŞLAYAN DOĞUM GÜNÜ PARTİLERİ, POLİS MERKEZLERİNDE BİTMESİN!

 Gençlerin kendi aralarında düzenledikleri doğum günü partilerinin de ebeveynlerin kontrolünde olması olası tehlikeleri ve yaşanabilecek olumsuzlukları otokontrol yöntemi ile önleyebilmektedir. Aksi durumunda istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.

Yazılı ve görsel basın yoluyla da öğrendiklerimiz bizleri çoğu kez adeta şoke etmektedir.  Zaman zaman bu tür eğlencelerde;  sigara, alkol veya uyuşturucu maddelerle ilk kez tanıştırılan gençler, aldığı aşırı alkolün veya uyuşturucu maddelerin etkisi  ile fiziki ve cinsel saldırı olayları da yaşanabilmektedir.  Çoğunlukla eğlence ile başlayan partiler, POLİS MERKEZ’lerinde  son bulabilmektedir.

 

YIL SONU EĞLENCESİ SADECE ÖĞRENCİNİN DEĞİL, ÖĞRETMEN VE EBEVEYNLERİN DE HAKKI!

Yıl sonu kutlamaları sadece öğrencilerin değil aynı zamanda onu eğitip öğreten öğretmenlerin ve onun en iyi yetişmesi ve hayata hazırlanmasını sağlayan fedakar anne ve babasının da hakkıdır. Eğlencelerin okul-aile-öğrenci işbirliği ile beraber okul veya alkolsüz mekanlarda yapılması, gençleri bekleyen olası sigara, alkol, veya uyuşturucu maddeler gibi  birçok tehlikelerden koruyacaktır. Bu anlamda okul idaresinin, ailelerin ve  geleceğimizin teminatı gençlerimizin de bu konuda dikkatli ve duyarlı olmaları hayati önem arz etmektedir.

 

DOĞAL İÇECEKLERİ KULLANIN!

Sürekli kullanılan alkolün, bir süre sonra önce kendi hayatını sonra da bireyin sosyal çevresini olumsuz  yönde etkilediği herkesin malumudur.

Öte yandan bazı içki firmaları daha önceki yıllarda okulların mezuniyet törenlerinde ve konserlerde ücretsiz bira dağıttıkları bilinmektedir. Buralarda birayla tanışan gençler ileride alkol bağımlısı haline gelmeleri kaçınılmaz bir sondur. Bunun yerine milli içeceklerimiz olan ayran veya alkolsüz, içerisinde CO2 olmayan gazsız içecekler tüketilebilir.

 

 ÖNERİM;

Okul mezuniyet törenlerinin bar, müzikhol gibi içkili mekanların yerine okul bahçesi, piknik alanları, restorant gibi alkolün olmadığı yerlerde yapılması alkole başlamada önemli bir engeldir. Ayrıca alkol almadan da eğlenebilineceğinin altını kalın bir çizgi ile çiziyorum. Mezuniyet törenlerinin amacına ulaşılması için eğlencenin dozunu kaçırmadan geçen bir yılın da muhasebesinin çıkartılması, gelecek ile ilgili hedeflerin değerlendirildiği, kendi örf ve adetlerimizin dışına çıkmadan da “adam gibi” sağlıklı bir şekilde eğlenebiliriz. İyi eğlenceler...  

 

Mustafa Yücel

Bağımlılık Danışmanı ve

Narkotik Uzmanı

 

05.06.2019
İzmir

 

 

mustafa.yucel@myakademi.net

www.myakademi.net