BAĞIMLILIĞA DEĞİL, BİLGİYE ADIM AT!

İnsanlık Adına Bu Sorunla Topyekün Mücadele İçin El Birliği Ve Güç Birliği Yaparak, Bu Mücadeledeki Yerimiz Alalım.


BAĞIMLILIĞA DEĞİL, BİLGİYE ADIM AT!

Madde bağımlılığı ve zararlı alışkanlıkların başlamadan önlenmesi büyük önem arz etmektedir. Sadece polisiye tedbirler, ağacı üstten budamaya benzer. Bu nedenle önleyici tedbirler kapsamında eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri büyük önem taşımaktadır.

Madde kullanan veya kötü alışkanlıklara başlayan bireylerin hayat hikâyelerine bakıldığında büyük bir BOŞLUK içerisinde kaldıkları görülmektedir. Yani birçok kötü alışkanlığa ve bağımlılık yapıcı maddelere genellikle ebeveynlerin ilgi ve sevgisinden mahrum yetişen, aile içi iletişimi zayıf  bireyler ile sorunlarla mücadele edemeyen, hayatındaki BOŞLUK'ları dolduramayanların başladıklarını görmekteyiz.

 Bağımlılık yapan maddeler (Sigara, alkol, uyuşturucu maddeler, kumar, sanal bağımlılık, vb.)in ilk zararı önce kullanan bireye, sonra  ailesine ve sonuçta tüm toplumadır. Özellikle uyuşturucu maddeler insanın vücuduna girdiğinde duygularının değişmesine ve zamanla da bağımlılığa yol açarak, çıkılması güç olan adeta labirentler arasında yaşamaya benzer. Bununla da kalmaz sizi bir suç makinesi haline dönüştürür.

Emniyet Genel Müdürlüğünün 2013 Türkiye Uyuşturucu Raporu'na göre, Türkiye genelinde 2012 yılında toplam 83 bin 133 uyuşturucu operasyonu yapıldığı, bu operasyonlarda 130 bin 49 kişinin gözaltına alındığı belirtilmiştir. Neredeyse birçok şehir nüfusumuzdan fazla olan kişi hakkında uyuşturucu suçları ile bağlantılı suçlardan işlem yapılmıştır.  Bir önceki yıla göre olay sayısındaki artış % 23.90 olurken, şüpheli sayısındaki artış ise % 23.8 oranında gerçekleşmiştir.

Türkiye’de bir yılda 5’i 15 yaş altı olmak üzere, toplamda 325 kişi uyuşturucu madde kullanımına bağlı olarak hayatını kaybetmiştir. Raporda, 60 bin uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtilirken, bunlardan 4 bin 720 kişinin de tedavi gördüğü açıklanmıştır.

Uyuşturucu suçları bir çok suçları da bünyesinde barındırır.  Madde kullanan bireyler kendi bağımlılıklarını beslemek için kap-kaç, hırsızlık, dolandırıcılık, gasp, darp, hatta cinayete varan suçlara bulaşmaktadır. Uyuşturucu parası için herşeyi göze alan birisinin ne kendisine, ne çevresine ne de topluma bir faydası dokunamaz. Toplumun huzur ve güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak karşımıza çıkar.

 Toplumun huzur ve güvenliğini bozan, halk sağlığını olumsuz etkileyen, insanları bataklığa sürükleyen zararlı alışkanlıklardan ve bağımlılık yapan maddelerden korunmanın en önemli yolu BİLGİ'dir. Uyuşturucu ile mücadele etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan en önemlisi de konusunda uzman kişiler tarafından bireylerin bilinçlendirilmelerinden geçer.

13 yılda düzenlediğim 916 konferansla 203.500 kişinin bilinçlendirme çalışmaları sonucunda bana yazılan 7.860 mektuptan da anlaşılıyor ki, madde bağımlılığı ve kötü alışkanlıklarla mücadelede önleme faaliyetleri kapsamında düzenlenen eğitimlerin amacına ulaştığını, katılımcıların birçoğunun eğitimlerden etkilenerek, alkol ve sigarayı bıraktıklarını, tam maddeye başlayacakları esnada bundan vazgeçtiklerini belirtmeleri bunun en büyük ispatı olmuştur. Bu mektuplardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

MEKTUP 1:
Bence bu tür bir bilgilendirme, özellikle bu işin ehli olan Narkotik Polisinin  böyle bir etkinlik yapması, bu uyuşturucu konusunda en etkili yoldu bence.
Bu tür etkinlikler her okulda yapılmalı ki, uyuşturucu belası pek çok insan için daha başlamadan bitsin. Sadece uyuşturucu konusunda sınırlı tutulmamalı bence. Çünkü sonuçta ikna edilen, bilgilendirilen bir genç, depoda yakılan 100 ton uyuşturucudan dahi iyidir ve bu belayı yenme konusunda atılan daha büyük bir adımdır.  Şu da unutulmamalıdır ki, kötü adamların başarıları, iyi adamların bir şey yapmamalarındandır. İyi adamlar bu etkinliklere devam ettikleri sürece kötü adamların şansı hiç yok bence.

MEKTUP 2:
Sigara kullanıyordum arada bir ama şimdi O’ nu da düşünmüyorum. Gerçekten çok güzel eğitim veriyorsunuz. Çok etkilendim. Konferansa gelmeden önce uyuşturucu maddelere olan merakım çoktu. Bir defa denemeyi bile düşünüyordum. Ama bu konferanstan sonra ASLA…
Sigarayı bugünden itibaren bırakıyorum. Çünkü ben değerliyim.!!! Kendimi seviyorum. Teşekkürler Polis abi!

MEKTUP 3:
Ne iyi ettiğiniz de geldiniz polis abi. Ben 2 yıldan beri sigara içiyordum. Çevremde uyuşturucu kullanan arkadaşlarım büyüklerim var. Geçen hafta bizim orada yıkık bir ev var. Orada toplandık. Uyuşturuculu sigarayı 4 kişi sırayla içtiler. Bana da bir fırt çek dediler. O anda etkilerinden korktuğum için içmedim. Bu yüzden benimle dalga geçtiler. Süt çoçuğu dediler. Çok zoruma gitti. Ama uyuşturucuyu merak da etmiyor değildim. Bu hafta sonu yani yarın yine aynı yerde denemeye karar vermiştim. Ama sizi dinledikten sonra  kararımın yanlış olduğunu anladım. Tam zamanında geldiniz abi. Hayatımı kurtardınız. Sigarayı da bıraktım. Sizin dediğiniz gibi bir kumbara alıp paralarımı kumbarama atıcam.  Sigarayı bırakanlara bir ay sonra çikolata vereceğinizi söylemiştiniz. Ama çikolatayı siz hak ettiniz. Bizleri bilgilendirdiğiniz için sizlere ve tüm polis abilere teşekkürler. Başarılarınız daim olsun...:)
 Okulumuza yine bekleriz.

MEKTUP 4:
Biz çok özel ve güzel niteliklere sahip bir toplumuz. Avrupa’nın özendiği gıpta ettiği, dayanışma, yardımlaşma, en önemli aile olgusu. Ne yazık ki gün geçtikçe sahip olduğumuz bu en güzel olguyu kaybettirmek için uğraşan bir takım gruplar var. Bunlardan bir tanesi de uyuşturucu ve en önemlisi.
Bu konudaki, kelimelerle tarif edemediğim çalışmalarınız için çok büyük minnet duyuyorum.  Ağlamamak için kendimi zor tuttum. Sonsuz teşekkürler…
Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

MEKTUP 5:
Madde bağımlılığı ve uyuşturucu konusunda okulumuzda verilen konferansın son derece yararlı olduğu kanaatindeyim.
Özellikle Narkotik Uzmanının son derece konusuna hakim olması, inandırıcılığının ve ikna gücünün yüksek olması, tüm öğrencilerimizi olumlu yönde etki altında bırakmıştır. Ayrıca konferansın özendirici ve merak uyandırıcı yönünün olmaması net ve inandırıcı bilgilerin verilmesi öğrencilerimize son derece faydalı olmuştur.
Öğrencilerimiz bir saat boyunca büyük bir ilgiyle konferansı izlemiş ve çıkışta memnuniyetlerini öğretmenleriyle paylaşmışlardır.
Bilgilerin sade bir dille verilmesi örneklerin ve gösterilerin somut ve inandırıcı olması konferansı amacına ulaştırmıştır.
Rehber Öğretmen

Bu nedenle, insanlık adına bu sorunla topyekün mücadele için el birliği ve güç birliği yaparak, bu mücadeledeki yerimiz alalım. Bilinin gücüne inanalım.

Bu çalışmalara başlamak için daha kaç tane gencimizi toprağa gömmemiz gerekecek!


Uyuşturucu madde ile mücadeleyi özetleyen,  anlamlı güzel bir şiir...
 

İNSANCA YAŞAMAK
Ağlamasın yürekler, hiç solmasın çiçekler!
Kandırmasın sizi yalancı saatler.
Sokaklarda yürüyor o gencecik yürekler!
İnsanlık adına uzansın bütün eller.


Bir gece çoktan sönmüş, unutulmuş isimler!
Eriyor için için fidan gibi gençler,
Hep umutla, coşkuyla bakmak varken yarına!
Bırakın yürümeyi o solgun akşamlarda.


Nerde masal mavisi, nerede ağaçların dalı,
Kanatsız kuşlar bile yaşamaya sevdalı


İnsanca yaşamak, yaşamak istiyoruz,
Bu solan yüreklere uzanmak istiyoruz.
Güneşin parlasın bu cennet dünyada
Birleşin bütün eller Gönülden SEVGİYLE,
İnsanca Yaşamak, Yaşamak, Yaşamak…

             

Mustafa YÜCEL
Narkotik Uzmanı
Bağımlılık Danışmanı
13.06.2016
İzmir
 
 
Gsm : 0 505 366 35 00
E-posta : mustafayucel35@gmail.com
Bilgi : www.myakademi.net
 
www.facebook.com/mustafayucel35
www.twitter.com/mustafayucel35
www.instagram.com/ mustafayucel35

MYAKADEMİ MENÜE-BÜLTEN LİSTESİ

Gelişmelerden, etkinliklerden vb.. hemen haberdar olmak istiyoranız aşağıdaki form alanına e-posta adresinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.