Madde Bağımlılığı İle Etkin Mücadele Nasıl Olmalı?

Bir Narkotik Polisinin Kaleminden... Madde Bağımlılığı İle Etkin Mücadele Nasıl Olmalı?


Madde bağımlılığı,  başta gençlerimiz olmak üzere çocuk ve ergenler arasında hızla artmaktadır. Kullanım yaşının her geçen gün düşmesi, geleceğimizin büyük bir tehlike altında olduğunu göstermektedir. Madde bağımlılığı sorunu sadece Ülkemizin değil bütün dünyayı dolayısı ile tüm insanlığı tehdit eden biyolojik, ruhsal, ekonomik ve sosyal boyutları olan çağımızın en ciddi ve kapsamlı toplumsal sorunlarından birisidir...

TUBİM (Türkiye Uyuşturucu Ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi) verilerine göre, Ülkemizde 2011 yılında 105, 2012 yılında 162 doğrudan “Madde Bağlantılı Ölüm” olayı meydana gelirken,  2013  yılında ise  %43,2 artış göstererek 232’ye yükseldiği tespit edilmiştir.

Uyuşturucu madde kaçakçılığı ve bağımlılığı ile mücadelede üç ana yöntem vardır. Bunlar;

· Talep Azaltımı (Eğitim faaliyetleri),

· Arz ile Mücadele (Polisiye tedbirler) ve

· Rehabilitasyon (Bağımlıların tedavi edilmesi) safhasıdır.

 Uyuşturucu ile mücadelenin olmazsa olmazı, uyuşturucu maddeye olan talebin azaltılmasıdır. Polis marifetiyle yapılan uyuşturucu madde yakalamaları tek başına bu mücadelede yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple; piyasaya arz’ı ne kadar önlerseniz önleyin eğer bu maddeleri talep eden veya talep edebilecek olan kitlelere yönelik bir çalışma ortaya koymazsanız, mücadeleniz bir anlamda ağacı üstten budamaya benzeyecek ve asla sorunu tamamen çözmeyecektir. Kapsamlı ve hedefini tam bulan bir mücadele başarısı için bu maddeleri talep etmesi muhtemel kitlelerin değişik yöntemlerle eğitilmesi, bilinçlendirilmesi, uyarılması, konu hakkında doğru ve net bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Böylelikle halkımızın bu maddeye olan talebinin azalması sağlanacaktır.

Önleme programları çerçevesinde yapılan eğitim faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Çünkü bağımlılık, geliştikten sonra tedavisi oldukça zordur ve uzun bir süreci gerektirir. Ayrıca önleme faaliyetlerine harcanan para ve ayrılan zaman, tedavi masraflarından daha kısa ve azdır.

2003 yılından bu yana 13 yıl boyunca Bağımlılık ile Mücadele konusunda eğitim faaliyetlerine devam etmekteyim. Düzenlediğim konferanslar sonrasında dinleyicilerden toplam 7.860 adet mektup yazılmıştır. İşte o mektuplardan birisini sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Gerçekten başta seminer dediklerinde,  “aaa! Yine mi?” diye söylendim. Ama gerçekten bu okula geldikten sonra izlediğim, dinlediğim en güzel seminerlerden biriydi. Konusu çok anlamlı gençlere yönelikti. Bu sunum gençleri elde etme projesi olarak da adlandırılabilir. Semineri veren Mustafa abi kısacası muhteşemdi.

Merak çok kötüdür. İnsanı yapmayacağı, asla yapmam diyeceği durumlara zorluyor.  Ailemde çok şükür ne sigara içen ne de uyuşturucu gibi kötü alışkanlığı olan yok. Ama arkadaşlarıma uyarak sigara içmeye başladım. Verilen seminer olmasaydı uyuşturucuya başlayacaktım. Çünkü çevremde kullanan arkadaşlarım var. Bu nedenle bir kere denemeyi düşünüyordum. Özenti, gençlik insana neler yaptırıyor. Ama  artık Emniyet sayesinde bilinçlendim. Mustafa abinin elektrik örneğinden çok etkilendim. Uyuşturuculara olan merakımı seminer sayesinde bilgimle yendim.  Aynı gün sigarayı da bıraktım. Emniyete ve Narkotik birimine TEŞEKKÜRLER…"

Bağımlılıkla mücadelede üçüncü önemli adım "Rehabilitasyon" yani bağımlıların tedavi edilerek yeniden topluma kazandırlımalarıdır. Bağımlılığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu da önemle vurgulamak istiyorum. TCK'nın 192/4 maddesine göre etkin pişmanlık kapsamında bağımlılar kendi istekleri ile tedavi olduklarında haklarında her hangi bir yasal işlem yapılmamaktadır.  Madde bağımlıları tedavi olarak hayata  yeniden "merhaba" diyebilirler.

Yeşilay haftasını kutladığımız bu günlerde sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığından korunma yolunun "hiç başlamamak" olduğu gerçeğinden  yola çıkarak toplumun konusunda uzman kişilerce sadece belirli gün ve haftalarda değil, 365 gün boyunca bilinçlendirilmesi, devletimizin ve milletimizin geleceği adına oldukça önemlidir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın...  (www.myakademi.net)

                                                                                                                                                                   01 Mart 2016

 

                                                                                                                                                                 Mustafa YÜCEL

                                                                                                                                                                Narkotik Uzmanı

                                                                                                                                                             Bağımlılık Danışmanı

 E-posta: mustafayucel35@gmail.com

Bilgi: www.myakademi.net

www.facebook.com/mustafayucel35

www.twitter.com/mustafayucel35

Tel: 0 505 366 35 00


MYAKADEMİ MENÜE-BÜLTEN LİSTESİ

Gelişmelerden, etkinliklerden vb.. hemen haberdar olmak istiyoranız aşağıdaki form alanına e-posta adresinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.