Serçe Misali, Gelin Yangını Hep Birlikte Söndürelim !

Uyuşturucu Madde Tacirlerinin En Büyük Hedefi, Pazar Olarak Gördükleri GENÇLİK!


UYUŞTURUCU MADDE TACİRLERİNİN EN BÜYÜK HEDEFİ, PAZAR OLARAK GÖRDÜKLERİ GENÇLİK!

Günümüzde sentetik uyuşturucuya başlama yaşının İzmir'de 13-14'e düşmesi ebeveynleri endişelendirdiği gibi uyuşturucu tacirlerinin de iştahını kabartmaktadır.!  Uzun yaz tatili bitti ve okullarımız 2015-2016 eğitim öğretim yılına bugün  başladı. Tüm fedakar öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olsun. Burada çok önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum:

Gençlerimizi sokakta bekleyen tehlikelerden birisi de uyuşturucu madde sorunudur.  Bu sorunla ilgili okul önlerinde gerekli güvenlik önlemleri zaten alınmaktadır. Burada tehlike, bilinenin aksine okul önlerinde değil, her yerde olmasıdır.

Uyuşturucu madde tacirleri için okul önleri satış için güvenli bir yer değildir. Çünkü, okul giriş-çıkışlarında polisin aldığı önlemler, okula gelip giden yüzlerce öğrencinin olması, zaman zaman okul önlerine çocuğunu almaya gelen velilerin varlığı, servis şoförlerinin olması, okulda onlarca öğretmenlerin gelip gitmeleri, resmi teçhizatlı güvenlik görevlilerinin  varlığı sebebiyle torbacı tabir edilen uyuşturucu madde satıcıları için tehlike arz etmektedir. Tehlikeyi okul önlerinde değil; sokaklarda, parklarda, kafelerde, otobüs duraklarında, bar, pavyon, müzikli eğlence merkezlerinde vs. hayatın her alanında görebiliriz.  Çünkü uyuşturucu madde tehlikesi, hiç tanımadığınız ilk kez gördüğünüz birisinden değil, en yakın ARKADAŞ'tan gelmektedir.


UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI VE KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizin en önemli ve öncelikli toplumsal sorunlarının başında uyuşturucu madde bağımlılığı sorunu gelmektedir. Bu sorun gerek toplumun her kesimini etkilemesi, gerekse bir toplumdan diğerine sınır tanımaz yaygınlığı sebebiyle yalnızca ilimizin, ülkemizin değil tüm dünya ülkelerini ilgilendiren global bir sorundur.

Günümüzde uyuşturucu sorununun çözümünde başarı; ancak arz-talep ve rehabilitasyon aşamalarında eşit ağırlıkta ve aynı yoğunlukta mücadele etmek suretiyle sağlanabilmeğine inanıyorum. Ayrıca bu sorun ile etkili mücadele sadece polisiye tedbirlerle değil, tüm kamu kurum ve kuruluşarı, STK’lar, yazılı, görsel, işitsel  yerel ve genel basın kuruluşları ile Üniversiteler ve anne ve babaların bu soruna el atması ile minimum seviyeye indirilebilir.

Uyuşturucu madde bağımlılığı ve kaçakçılığı ile mücadelede 3 önemli yol vardır.

1-Talep Azaltma

2-Arz ile Mücadele

3-Rehabilitasyon

Uyuşturucu madde kaçakçılığı ve bağımlılığı ile etkili mücadelede başarının ilk adımı ‘’Talep Azaltma’’ yani eğitim faaliyetleri ile bireylerin bilgilendirilmesidir. ikinci yolu arz edilen miktar ile mücadele yani uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele kapsamında alınan polisiye tedbirlerdir. 3. yol ise ‘’Rehabilitasyon’’ yani bağımlı bireylerin tedavi edilerek topluma yeniden  kazandırılmasıdır.

Etkili mücadeleye yakın tarihimizden bir örnek verecek olursak,

Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya Muharebesi sırasında “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunmaz.” demek suretiyle düşman işgali altındaki ülkemizin sadece bir kısmında oluşturulan bir savunma hattının yeterli olmayacağını, bütün vatanı içine alan bir savunma ile yapılabileceğini ifade etmektedir.

Madde bağımlılığını önlemeye yönelik yapılan mücadelede sadece polisiye tedbirlerle veya birkaç kurumun, derneğin çabalarıyla bu problem çözülemez.

"ÖNLEMEK TEDAVİ ETMEKTEN DAHA UCUZDUR"

Önleme faaliyetlerine harcanan para ve ayrılan zaman,  tedavi masraflarından çok daha kısa ve ucuzdur.  Kurumlar, STK'lar veya bireyler olarak önleyici faaliyetler için  ne kadar zaman harcıyorsunuz? en kısa yoldan 1 veya 1,5 saatlik bir zaman ayırarak konferansa katılıp, bu bataklığa düşmeden yolunuza sağlıklı bir şekilde gidebilirsiniz. Peki bu bilgiye ulaşmanın maliyeti ne kadardır? Bunun için ne kadar ücret ödersininiz?. Birçoğumuzun hiç ödeme yapmadan sıfır maliyet ile bu bilgilere ulaşması mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey; madde bağımlılığı konusunda uzman birisinden yardım almak olacaktır o kadar.

Madalyonun diğer yüzüne bakalım. Madde bağımlılığı tedavisi oldukça uzun ve zor bir süreçtir.  Ayakta tedavi mümkün değilse yatarak tedaviyi gerektiren durumlarda en az bir hafta ile başlayan bu süre ayları hatta yılları bulabilmektedir. Tedavi sonrasında ise hastanın Rehabilitasyon aşaması başlar ve bağımlı kişinin  ruhsal problemleri çözümlenmeye çalışılır. Madde bağımlısı bireylerin  tedavide başarı oranları ise oldukça düşüktür. Başarılı olsalar bile uzun yıllar bir daha maddeye başlamama garantileri yoktur.

Okullarda Rehber öğretmenler ve yöneticiler başta olmak üzere tüm öğretmenlerin, kantin görevlilerinin, servis soförlerinin ve okul güvenlik görevlilerinin madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirilmeleri, (Bir öğrencinin madde kullandığı nasıl anlaşılır? Madde kullandığından şüphe varsa ne yapmalı? Veli-öğrenci-Emniyet işbirliği nasıl sağlanmalı? Sokak satıcılarının takdik ve yöntemleri? Şüpheli bir durumda en kısa yoldan nereye başvurulmalı? Bir maddenin uyuşturucu madde olup olmadığı nasıl anlayacakları? vb. konularda bilgi sahibi olmalı)

Bilinçlendirme faaliyetinin üçüncü ayağı olan velilerin madde bağımlılığı ve korunma yolları konusunda bilinçlendirilmeleri (Bir ebeveyn çocuğunun madde kullandığını nasıl anlayacak?, madde kullandığında şüphe varsa yapması gerekenlerin neler olduğu, yaklaşım tarzının nasıl olacağı, madde tehlikesinin nerelerde ve nasıl geleceği, tedavi yöntemleri ve madde bağımlılığından nasıl korunacakları vs.) konularında bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır.

ÖNLEME FAALİYETLERİNİN FAYDASI 6.780 MEKTUPLA TESCİLLENDİ!

2003 yılında “Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi (TADOC)”da  “Madde Kullanımı ile Mücadele Eğiticilerin Eğitimi Uzmanlık Programı”na katılarak uzman olduktan sonra Madde Bağımlılığı ve Korunma Yolları konusunda bugüne kadar  toplam 914 konferans vererek  yaklaşık 201.000 kişinin bilinçlendirilmesine katkıda bulundum. Uyuşturucu Madde İle Mücadelede Gençleri, anne ve babaları bilinçlendirmek amacıyla görev esnasında karşılaştığım olaylardan esinlenerek; “BOŞLUK” ve “YAŞA(T)MAK” isimli 2 tiyatro oyunu yazdım. Oyunlar toplam 63 kez sahnelenerek 20.600 izleyiciye ulaşılmıştır. Bu eğitimler sırasında gerek organizatörlerden gerekse dinleyicilerden kişisel duygu ve düşüncelerini içeren geri dönüşüm bildirimleri istenmiş, bugüne kadar 7.860 adet geribildirimler alınmıştır. Alınan bu geribildirimlerde;  bu tür bir eğitim programına katılmış olmaktan duydukları mutlulukları, öğrenmiş oldukları bilgilerin onlara yaşamları boyunca sağlayacağı faydalardan bahsederek, bu tür eğitimlerin tüm halk kitleleriyle etkin bir biçimde sürdürülmesi isteklerini beyan etmişlerdir. Bu tür olumlu geri bildirimler bizlerin bu mücadele adına doğru yolda olduğumuza dair inancımızı kuvvetlendirmiştir. Mektuplardan bazıları;


ÖĞRETMEN MEKTUBU - 1

"Madde Bağımlılığı üzerine Mustafa Bey’in verdiği seminerin içerik ve sunum olarak çok doyurucu olduğunu düşünüyorum.

Gençliğimizin en iyi şekilde bilinçlendirilmesi ve doğru yola yönlendirilmesi adına çok başarılı bir sunum hazırlamış ve sunumu öğrencilerimizler birebir iletişim içinde vermiştir. İzmir Emniyet Müdürlüğüne de bu anlamda teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın ve operasyonlarınızın devamını dilerim.


ÖĞRETMEN MEKTUBU - 2

Madde bağımlılığı ve uyuşturucu konusunda okulumuzda verilen konferansın son derece yararlı olduğu kanaatindeyim.

Özellikle Narkotik Uzmanının son derece konusuna hakim olması, inandırıcılığının ve ikna gücünün yüksek olması, tüm öğrencilerimizi olumlu yönde etki altında bırakmıştır. Ayrıca konferansın özendirici ve merak uyandırıcı yönünün olmaması net ve inandırıcı bilgilerin verilmesi öğrencilerimize son derece faydalı olmuştur.

Öğrencilerimiz bir saat boyunca büyük bir ilgiyle konferansı izlemiş ve çıkışta memnuniyetlerini öğretmenleriyle paylaşmışlardır.

Bilgilerin sade bir dille verilmesi örneklerin ve gösterilerin somut ve inandırıcı olması konferansı amacına ulaştırmıştır.


ÖĞRENCİ MEKTUBU - 1

Okulumuzda uyuşturucu, alkol ve sigara ile ilgili bir sürü seminer yapılıyor. Sanırım sizin yaptığınız seminer en ayrıntılı ve en güzel seminerlerden biriydi… Özellikle slaytlardan çok etkilendim. Bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum. Sigaraya başlamayı düşünüyordum ama çok tırstımve bundan vazgeçtim.

Anlatımınız… En çok beğendiğim noktaydı. O kadar arkadaşça ve dostça anlattınız ki, anlatımınız bizi kimi zaman düşündürdü, kimi zaman güldürdü.Bizi bağımlılık konusunda bilgilendirdiniz. Yaşamın önemini, değerini gösterip hayatı sevmeyi öğrettiniz. Bu seminer olmasaydı belki yanlış kararlar verirdim. Şimdi kendimden daha emin ve mutluyum.

Dünyayı Kurtaran Adama Teşekkürler...


ÖĞRENCİ MEKTUBU - 2

"Sigara kullanıyordum arada bir ama şimdi O’ nu da düşünmüyorum. Gerçekten çok güzel eğitim veriyorsunuz. Çok etkilendim. Konferansa gelmeden önce uyuşturucu maddelere olan merakım çoktu. Bir defa denemeyi bile düşünüyordum. Ama bu konferanstan sonra ASLA…

Sigarayı bugünden itibaren bırakıyorum. Çünkü ben değerliyim.!!! Kendimi seviyorum. Teşekkürler Polis abi!"


ÖĞRENCİ MEKTUBU - 3

"Ben 18 yaşında genç bir kız. Turizm bölümü son sınıf öğrencisiyim. Bu tür maddeleri kullanan bir arkadaşım var ve beni de kullanmaya teşvik ederek ikna etmeyi başarmıştı. Geçen hafta  Cumartesi günü üç arkadaş evde kullanmak için plan yapmıştık. Ama benim bir işim çıkması nedeniyle iptal etmiştik. Yarın yapacaktık. Ama bu konferansı dinledikten sonra VAZGEÇTİM…"


TİYATRO MEKTUBU

"İzlediğim BOŞLUK adlı tiyatro oyunu çok etkileyiciydi. Oyunda yaşananlar oradaki herkes etkilenmiştir.Eğer arkadaşımızdan sigara ve diğer bağımlı madde kullanan varsa umarım bırakır. Benim yanımda sigara içen olursa uyarıyorum. Çünkü kendisinden çok bizi de zehirliyor. Dünyamızı kirletmesek daha iyi olur. Hiç kimse kendisini bile bilek zehirleyemez. Orada anlatılanlar ve anlatan çok iyiydi. Mustafa YÜCEL (Narkotik Uzmanı) abimize çok teşekkür ediyorum."


VELİ MEKTUBU - 1

"Biz çok özel ve güzel niteliklere sahip bir toplumuz. Avrupa’nın özendiği gıpta ettiği, dayanışma, yardımlaşma, en önemli aile olgusu. Ne yazık ki gün geçtikçe sahip olduğumuz bu en güzel olguyu kaybettirmek için uğraşan bir takım gruplar var. Bunlardan bir tanesi de uyuşturucu ve en önemlisi.

Bu konudaki, kelimelerle tarif edemediğim çalışmalarınız için çok büyük minnet duyduğu. Ağlamamak için kendimi zor tuttum. Sonsuz teşekkürler…"

Rabbim yar ve yardımcınız olsun."


VELİ MEKTUBU - 2

Bu konferansa gelip, gelmeme açısından tereddütte idim. Bu konuda bilgimizin yeterli olduğuna inanıyordum ve zaman kaybı olabilir diye düşünüyordum. Çünkü bugün arkadaşlarımla gün toplantım vardı. Sonra düşündüm çocuklarımız daha değerli buldum ve geldim. İyi ki gelmişim. Sizlerden çok değerli bilgiler öğrendik. Biz ailecek sigara ve alkol kullanmıyoruz. Fakat bu bilgileri öğrenmem çocuğuma ve çevreme doğru bir şekilde anlatacağım. 

Sizlere çok teşekkür ederim.


SERÇE MİSALİ, GELİN YANGINI HEP BİRLİKTE SÖNDÜRELİM!

Bir gün ormanda büyük bir yangın çıkar. Bunu gören hayvanlar yangından korunmak için kendilerince daha güvenli gördükleri yüksek yerlere çıkarak yangını büyük bir çaresizlik içinde izlemeye başlarlar. Ama o da ne!  minik bir serçe yakında bulunan küçük bir gölden gagası ile aldığı suları yangının üzerine bırakır. Üşenmeden, yorulmadan büyük bir gayretle bunu defalarca tekrar eder. Bunu gören hayvanlar aleminden birisi serçeye seslenerek;

-“Benim elimden gelen bu!”

Değerli ebeveynler, STK’lar, Üniversiteler, Medyamız, sevgili öğrenciler; Karşımızda büyük bir yangın var ve bu yangına serçe misali, el ele vererek hep birlikte su taşıyalım...  28.09.2015

  

E-posta : mustafayucel35@gmail.com

Bilgi      : www.myakademi.net


Mustafa YÜCEL

Bağımlılık Danışmanı

Narkotik Uzmanı

MYAKADEMİ MENÜE-BÜLTEN LİSTESİ

Gelişmelerden, etkinliklerden vb.. hemen haberdar olmak istiyoranız aşağıdaki form alanına e-posta adresinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.