Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir.

 

UYUŞTURUCU KULLANIMININ GETİRDİĞİ SONUÇLAR

Madde kullanımı ve bağımlılık sonucunda bireyleri; ruhsal, bedensel ve sosyal yönden iflasa sürükleyen ve insanın yaşam kalitesini tehdit eden, kullananları adeta yaşayan bir ölü haline getirirler.

 

MADDE KULLANAN KİŞİLERDE MEYDANA GELEN BİREYSEL SONUÇLAR

Beyin ve Merkezi Sinir Sisteminde: Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir.Bu sebeple aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi dengeden,normal yaşam ve davranışlardan uzaklaştırırlar. Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı uyuşturuculardır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıkları ve arızalarıdır. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar ) halüsinasyon (vehim, hayal görme, işitme vs. ) lar, zeka ve hafıza kayıpları.En kısa ifade ile: Akıl hastalıkları, zihni ve ruhi karmaşa ve kaoslar .

 

Sindirim Sisteminde: Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit, ülser vs.

 

Karaciğer ve Böbreklerde: Bu zehirlerin organizmadan atılmasında en ağır görev bu organlara düşmekte olup, karaciğer ve böbreklerde büyük arıza ve tıkanmalara, karaciğerde yetersizlik, yağlanma ,sertleşme, albümin, kan ve idrar çoğalması, tıkanmalar, ağır böbrek hastalıkları

 

Gözlerde: Işık ve mesafede uyumsuzluk, şaşılık gece körlüğü, göz bebeği büyümesi, küçülmesi, göz adele felci bilinen sonuçlar ve tezahürlerdir.

Solunum Sisteminde: Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.

 

Kan Organlarında: Kan ,insan hayatının en önemli organı olup, uyuşturuculardan büyük zararlar görür. Kansızlık ,kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişiklikleri, kanın korkulu arızası olan pıhtılaşma ve kangrenler başlıca arızalardır.

 

Zehirlenme: Uyuşturucuların başta gelen olumsuzluğu zehirlenmeler ve bu yolla gelen ölümlerdir. İlk defa olursa HAD, tekerrür ederse "Müzmin Zehirlenme" adını alır.

 

Yoksunluk (Kriz): Uyuşturucu bağımlısı uyuşturucu bulamadığı takdirde fiziksel ve ruhsal sorunlar başlar.  Madde bulamadığı ya da kullanmayı geciktirdiği zaman vücuda büyük acılar verir.

 

 

PSİKOLOJİK SONUÇLAR

Hayal gösteren maddeler beynin işleyiş dengesini bozar psikolojik sorunlara neden olur. (Evde sabit duran koltuk, çek-yat vb. eşyaların kendiliğinden hareket etmesi, 20 metredeki bir aracın 200 metredeymiş gibi görünmesi ve yolun ortasında bir ağacın olduğunu görmesi  gibi )

 

SOSYAL SONUÇLAR

Her şeyin bir bedeli vardır. Örneğin sadece günde 1 paket sigara içen bir vatandaş  1 paket sigara:15,00-TL. olsun. 30 x 15,00 = 450,00-TL. Yılda ise 210 x 12 ay = 5.400,00-TL.para harcamak zorundadır. 

Uyuşturucu maddelerin daha pahalı olduğunu düşünürsek BÜTÇEMİZE verdiği zarar hiç de anımsanmayacak kadar çoktur. Bu nedenle  Uyuşturucu parası kolay karşılanacak bir para olmadığı içinde  insanları yasa dışı eylemler yapmaya zorlar.

 

BAĞIMLI OLMANIN MALİYETİ !

Yasa Dışı Eylemler…

Hırsızlık,

Gasp,

Kapkaç,

Yankesicilik,

Uyuşturucu Satıcılığı,

Cinayet,

Trafik Kazaları

Fuhuş,

Çeşitli Hastalıklar, (Aids, Frengi, Alzheimer, vb.) …

 

Mustafa Yücel

Bağımlılık Danışmanı ve

Narkotik Uzmanı

10.12.2014

İzmir